Ce este un server proxy?

Aici poti gasii diverse lucruri legate de PHP, HTML, MySQL, JavaScript etc.

Moderators: Moderator ajutator, Moderator

skill +1
skill +1
User avatar
Status: Offline
Posts: 74
Registered for: 10 years 4 months
10

Ce este un server proxy? Post by zinus »

Un server proxy este un computer intermediar intre utilizatori din LAN si internet, acesta face cererile către paginile și serviciile web accesta de utilizatori din LAN (Local Area Network)
Image
sursa poza: wikipedia

Acesta poate cripta informatiile trimise, poate creea un cache cu fisierele descarcate si al paginilor accesate, le poate comprima, practic marind viteza si salva latimea de banda atunci cand sunt mai multi utilizatori in lan. Acesta poate elimina reclamele de pe site-urile vizitate.
Fiecare pagina accesata este salvata in server, iar cand pagina va fi accesata a doua oara, server-ul acesta verifica daca pagina a fost modificata, iar daca nu acesta transmite copia salvata, fara sa mai reincarce pagina.
Un server proxy mai poate ascunde locatia, ip-ul si alte date si creeaza log-uri detaliate cu paginile accesate.
Last edited by zinus on 13 May 2014, 22:09, edited 1 time in total.
Image

Spoiler | Afiseaza
[img]http://archlinux.linuxfreedom.com/images/ArchlinuxLogo2.png[/img] Prima instalare e grea.... daca nu citesti wiki-ul.
full skill
full skill
Status: Offline
Posts: 1216
Registered for: 10 years 8 months
10
Cont Premium: vScorpio
Location: București

Re: Ce este un server proxy? Post by Scorpio »

Nu vreau să crezi că am ceva cu tine.
Acesta poate elimina reclamele de pe site-urile vizitate.

Utilizatorii de rând care vor să se mascheze nu vor da bani pentru un proxy bun, care chiar ascunde reclamele, deoarece majoritatea proxy-urilor free bagă și mai multe reclame pe paginile vizitate. Poți folosi extensia AdBlock pentru blocarea reclamelor.
Un server proxy mai poate ascunde locatia, ip-ul si alte date si creeaza log-uri detaliate cu paginile accesate.

Dacă este un proxy free și overused iar tu faci ceva ”rău” pe el, îți ia maxim 5 minute să vezi de unde ”vin” adevăratele request-uri. Nu face cine știe ce macare. :) Decât dacă e ceva server printr-un subsol undeva în pustietate. Spitale abandonate etc. (să zicem)


Pace.
We are anonymous.
We are legion.
We do not forgive.
We do not forget.
Expect us!

Image
Spoiler | Afiseaza
[img]http://www.speedtest.net/result/3627915067.png[/img]
skill +1
skill +1
User avatar
Status: Offline
Posts: 74
Registered for: 10 years 4 months
10

Re: Ce este un server proxy? Post by zinus »

Scorpio wrote:Nu vreau să crezi că am ceva cu tine.
Acesta poate elimina reclamele de pe site-urile vizitate.

Utilizatorii de rând care vor să se mascheze nu vor da bani pentru un proxy bun, care chiar ascunde reclamele, deoarece majoritatea proxy-urilor free bagă și mai multe reclame pe paginile vizitate. Poți folosi extensia AdBlock pentru blocarea reclamelor.
Un server proxy mai poate ascunde locatia, ip-ul si alte date si creeaza log-uri detaliate cu paginile accesate.

Dacă este un proxy free și overused iar tu faci ceva ”rău” pe el, îți ia maxim 5 minute să vezi de unde ”vin” adevăratele request-uri. Nu face cine știe ce macare. :) Decât dacă e ceva server printr-un subsol undeva în pustietate. Spitale abandonate etc. (să zicem)


Pace.
Eu decat am enumerat functiile si tocmai din cauza ca cineva s-ar gandi ca ar putea face ceva "rau" am zis de log-uri imediat, stiam si de adblock care este gratuita si functioneaza si pe chrome, opera si firefox, dar cum am spus si mai sus decat am eunumerat functiile. Daca omiti lucrurile "neagtive" nu inseamna ca ele nu exista

p.s:Sincer, chiar aveam impresia ca ai ceva cu mine.
Image

Spoiler | Afiseaza
[img]http://archlinux.linuxfreedom.com/images/ArchlinuxLogo2.png[/img] Prima instalare e grea.... daca nu citesti wiki-ul.
skill +2
skill +2
Status: Offline
Posts: 112
Registered for: 10 years 4 months
10
Status: import org.bukkit.command.*;
Cont Premium: ChrystianSandu
Location: 127.0.0.1

Re: Ce este un server proxy? Post by ChrystianSandu »

Este inutil sa folosesti un server de tip proxy daca vrei un anonimat pe internet. Odata ce tu acesezi o pagina, browser-ul tau trimite un mic "profil" despre tine, de asemenea, se poate vedea (cu ajutorul browser-ului) si OS-ul pe care-l folosesti, ceea ce va fi usor de gasit (Browser + OS + vizitari anterioare) sa te gaseasca politia in caz daca faci ceva. Aici intra TOR in discutie, si altele (VPN + VPS work with Windows Server + BLOCK Cookie and JS) pentru a fi complet anonym pe internet.
Post a new topic Post a reply

Return to “Zona Web”