Copierea fisierelor - Este copiatorul Windowsului 7 bun?

Aici vom discuta pe tema IT care va include : c++, visual basic, php, html, css si multe altele; veti gasi si diverse stiri.

Moderators: Moderator ajutator, Moderator

skill +2
skill +2
Status: Offline
Posts: 104
Registered for: 12 years
12
Status: In concurenta pentru posturi!
Location: Romania
Contact:

Copierea fisierelor - Este copiatorul Windowsului 7 bun? Post by maestrulWro »

Buna ziua! Vreau sa-mi fac dual boot pe laptop-ul meu (Acer Aspire 5738ZG). Acum am Windows 7 si as vrea sa-mi pun si Windows 8 sau 8.1.
Momentan, hard disk-ul de 500 GB e impartit astfel:
C (Win 7):50 GB
D (Jocuri): 200 GB
E (documente): 250 GB

Planuiesc sa mut toate documentele din E (aproximativ 15 GB) in D (provizoriu) si apoi sa sterg E si sa-l impart in E si F (100GB pentru Windows 8, 150 pentru documente).
Intrebarile mele:
-Pot fi sigur ca, utilizand copiatorul din Windows 7, se vor copia toate documentele din E in D in stare perfecta?
-Cate partitii pot avea? (am auzit ca in mod normal un HDD se imparte in max. 4 partitii)
-Exista programe prin care sa verific copierea corecta?

Si pentru cunoscatori am o intrebare pentru upgrade-ul laptopului:
-Am cautat pe net tipul socketului la procesor si am gasit ca ar avea socket P. Cu ce procesoare (eventual exemple de pe EMAG) as putea inlocui procesorul curent?
Image
112 posturi->29.08.2013, 19:04
full skill
full skill
Status: Offline
Posts: 1216
Registered for: 10 years 9 months
10
Cont Premium: vScorpio
Location: București

Re: Copierea fisierelor - Este copiatorul Windowsului 7 bun? Post by Scorpio »

1. La ce te referi prin copiatorul Windowsului? Dacă cu copy&paste da, e ok.
2. Nu e adevărat, un HDD poate avea câte partiții vrei tu, dacă ai litere pentru ele. Pe Windows, care folosește partition table-ul MBR poți avea maxim 4 partiții primare sau 3 partiții primare și una extended. Pe Linux, bineinteles poți avea maxim 26 de partiții, adică câte litere sunt în alfabet pentru că trebuie să le numești așa: sda-sdz

3. Nu cred, dar nu se pierde nimic, te asigur. Dacă tot ții la asta și ai un hard extern, le poți copia și acolo în caz că se întamplă ceva, să le mai ai undeva.

4. Aici trebuie să știu ce mai ai tu prin laptop. (CPU actual, GPU, etc)


Poți vedea aici pe un link oficial Intel procesoarele Intel Core 2 (Socket P)
http://ark.intel.com/products/family/79 ... essor#@All


Dar tu fii atent aici, dacă un procesor poate încăpea acolo, în socketul de la laptop, nu înseamnă că va merge sau măcar va trece de POST.
Dacă nu ai BIOS-ul optimizat pentru procesorul respectiv, în cel mai bun caz va rula la o viteza foarte mică clock-ul procesorului, nu la cea normală, deci dacă nu știi ce faci, mai bine nu fă.
We are anonymous.
We are legion.
We do not forgive.
We do not forget.
Expect us!

Image
Spoiler | Afiseaza
[img]http://www.speedtest.net/result/3627915067.png[/img]
skill +2
skill +2
Status: Offline
Posts: 104
Registered for: 12 years
12
Status: In concurenta pentru posturi!
Location: Romania
Contact:

Re: Copierea fisierelor - Este copiatorul Windowsului 7 bun? Post by maestrulWro »

Multumesc pentru raspunsul prompt Scorpio! Cu procesorul era mai mult o curiozitate, as fi vrut sa stiu daca se putea schimba un asemenea procesor (deci acum stiu ca se poate).

Sa inteleg ca pot sa imi pun toata increderea in copiatorul Windws-ului (da, la copy-paste ma refer).

Puteti da T.C. daca nu mai are nimeni alta parere!
Image
112 posturi->29.08.2013, 19:04
BANNED
BANNED
User avatar
Status: Offline
Posts: 1110
Registered for: 11 years 5 months
11
Status: \m/
Cont Premium: StopMe_
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Copierea fisierelor - Este copiatorul Windowsului 7 bun? Post by StopMe »

Este recomandat sa nu faci prea multe partitii, poate crapa hardul. :closed: la cerere.
Image

Într-un final m-am adaptat, îţi arăt eu cum se face
Că eu înţep prin vorbe, nu îmbrăcat la patru ace
Mă minţeam constant că toate erau greşeli şi iluzii
Şi în loc de oameni preferam lângă mine perfuzii
\m/


Image
Acest topic a fost inchis de catre , utilizatorii nu mai pot posta in el.

Singurii care pot posta in acest topic sunt moderatorii si administratorii.


Daca tot sunteti aici, de ce nu ne urmariti si ne promovati pe urmatoarele site-uri de jos ?! (daca nu ai facut-o deja)

Forum locked Post a reply

Return to “Discutii IT”