Religie

Aici putem vorbi despre orice in limita bunului simt bineinteles.

Moderators: Moderator ajutator, Moderator

skill 0
skill 0
User avatar
Status: Offline
Posts: 3
Registered for: 10 years
10

Religie Post by Angrakkal »

Voi credeti in vreo divinitate? (probabil cei mai multi sunt crestini ortodocsi)
Eu nu. Ma consider ateu.

"Been that way since one monkey looked at the sun and told the other monkey, "He said for you to give me your f*cking share." People... so god damn frail they'd rather put a coin in the wishing well than buy dinner. "
Last edited by Angrakkal on 16 Apr 2014, 14:53, edited 1 time in total.
Fost Moderator
Fost Moderator
User avatar
Status: Offline
Posts: 1408
Registered for: 11 years 8 months
11
Status: Back... kinda.
Cont Premium: WoophRadu
Location: Timişoara
Contact:

Re: Religie Post by WoophRadu »

Este un subiect relativ sensibil... Nu ştiu ce să zic... După cum ai spus, cei mai mulţi sund creştini ortodocşi... Dovezi că există divinităţi sunt, dar "DOVÁDĂ, dovezi, s. f. 1. Fapt sau lucru care arată, demonstrează ceva; probă convingătoare, mărturie." 'probă convingătoare' nu e tot una cu 'adevăr total'... Deci 1000‰ nu e, 999‰ hai.
Image
Image
[ytsig]WoophTheCreeperRO[/ytsig]
Image

Image[url=steam://friends/add/76561198067346802]Image[/url]
Image Image Image
BANNED
BANNED
User avatar
Status: Offline
Posts: 87
Registered for: 11 years
11
Status: Dau la telescopie`.
Cont Premium: DjSams
Location: Galati
Contact:

Re: Religie Post by ProcyonRo »

Sa zicem ca da, dovezi sunt, dar sunt anumite dovezi care aproba faptul ca divinitatea exista 100%..Aici este o chestiune de Dogmatica si nu cred ca este menita discutia pe acest forum care este de distractie.. Oricum ca sa imi exprim si eu opinia, eu cred 100% ca Dumnezeu exista, si poate multi ma atacati cu asta, dar asta e credinta mea.

LE : Pentru aia care nu stiu ce este dogmatica : DOGMÁTICĂ s. f. 2. Parte a teologiei care cuprinde expunerea sistematică a adevărurilor revelate ce se referă la Dumnezeu și la acțiunea sa; tratat asupra dogmelor religioase. – Din fr. dogmatique, lat. dogmaticus.
Loading...
Image
Image[url=steam://friends/add/76561198147117856]Image[/url]
full skill
full skill
User avatar
Status: Offline
Posts: 1087
Registered for: 11 years 7 months
11
Cont Premium: xConstructboy99
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Religie Post by xConstructB »

" Dragostea-i dovadă vie
că suntem din Dumnezeu
și că-a Sa Împărăție
este în noi și-a fi mereu,
dăinuind în veșnicie. "
full skill
full skill
Status: Offline
Posts: 545
Registered for: 10 years 7 months
10
Status: Dacă citeşti asta, TU şi PRIETENII tăi vă ve-ți alege cu Trollotoză
Cont Premium: Cornflak_
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Religie Post by VladCelTroll »

Este un subiect care... e mai... sensibil...
Majoritatea Europei de Est este crestin-ortodoxa. Rusii sunt un exemplu bun. Dumnezeu exista 100%. Avem moaste, avem picturi, avem Decalogul... exista dovezi. Nunta din Galileea... stiu ca cei care sunt mahomedani sau iudaici o sa ne dati cu parul in cap, dar asta e religia noastra. Dumnezeu exista Sus. Exista si catolici, tot crestini. Probabil ca nu stiti, dar rugaciunile au efect. Un exemplu este un caz din Ucraina (tot tara crestin-ortodoxa) in care o batrana a vazut cum nepotul ei a murit. Pur si simplu nu a crezut ce vedea. S-a dus la preot si l-a intrebat ce sa faca, iar acesta i-a spus sa se roage la Dumnezeu. Intocmai asa a facut si A REINVIAT! Medicii au ramas socati...


Exista multe mistere ale lumii. Cele mai discutate dateaza din Al Doilea Razboi Mondial. Probabil cel mai mare mister este CUM A APARUT VIATA PE PAMANT. CUM AU APARUT OAMENII? Nu stim. Exista enşpe mii teorii. Una dintre ele (cat se poate de adevarata) este ca Dumnezeu a creat viata, a creat pe Adam si Eva, a creat omul...

Si la urma urmei, daca nu crezi in nicio religie, CUM vei muri? CINE te va inmormanta? CUM te va inmormanta? UNDE te va inmormanta? Chestiunea asta nu e de ras. Nu e nimic de distractie.
Precum nu stim cum de Leonardo Da Vinci A CREAT defapt primul tanc din lume, asa nu vom sti multe. Totusi, RELIGIA exista. DUMNEZEU exista. IISUS exista. FECIOARA MARIA exista. Avem moaste. Avem orice e posibil, orice lucru care poate atesta existenta acestor divinitati.
Eu voi ramane CRESTIN-ORTODOX pana la moarte. Asta mi-e religia. Iubesc si respect pe Domnul. Nimeni nu ma poate "devia". Si acesta este destinul tuturor crestinilor-ortodocşi.
Image


Image

Image
Spoiler | Afiseaza
[center][img]http://i.imgur.com/sO2ycN8.png[/img][/center]
**▶Nume in jocuri◀**
[spoiler]War Thunder: VladCelTroll
Minecraft: xCennzo, Cornflak_
Terraria: xVladCelTroll
Counter Strike 1.6: Vladminer13
Medal of Honor Allied Assault: Brav_LOWE[/spoiler][/i][/b]


INTERZIS!!! ŞPOILĂR SECRET!!!
[spoiler]Te rog eu, nu citi chestia asta, altmiteri tu şi prietenii tăi vă ve-ți alege cu Trollotoză+ cadou în loc de Gogu Caută prindeți Trinitas TV.[/color][/spoiler]
full skill
full skill
Status: Offline
Posts: 1216
Registered for: 10 years 9 months
10
Cont Premium: vScorpio
Location: București

Re: Religie Post by Scorpio »

Forumul acesta nu este facut pentru astfel de discutii, la un oarecare punct cineva sigur va veni aici si isi va baga ce are el mai bun in religie, sau in alte religii, acesta nu este un subiect de dezbatere, cine crede crede, cine nu crede, nu crede. In ultima vreme, in Romania, nici reglia numai e corecta, toata lumea cauta bani in tara asta pentru ca se moare de foame.
We are anonymous.
We are legion.
We do not forgive.
We do not forget.
Expect us!

Image
Spoiler | Afiseaza
[img]http://www.speedtest.net/result/3627915067.png[/img]
skill 0
skill 0
User avatar
Status: Offline
Posts: 3
Registered for: 10 years
10

Re: Religie Post by Angrakkal »

Si pana la urma este un post facut doar de curiozitate, nu trebuie sa dovediti nimic. Doar sa vedem daca sunt si unii de alte religii.
BANNED
BANNED
User avatar
Status: Offline
Posts: 87
Registered for: 11 years
11
Status: Dau la telescopie`.
Cont Premium: DjSams
Location: Galati
Contact:

Re: Religie Post by ProcyonRo »

VladCelTroll wrote:Este un subiect care... e mai... sensibil...
Majoritatea Europei de Est este crestin-ortodoxa. Rusii sunt un exemplu bun. Dumnezeu exista 100%. Avem moaste, avem picturi, avem Decalogul... exista dovezi. Nunta din Galileea... stiu ca cei care sunt mahomedani sau iudaici o sa ne dati cu parul in cap, dar asta e religia noastra. Dumnezeu exista Sus. Exista si catolici, tot crestini. Probabil ca nu stiti, dar rugaciunile au efect. Un exemplu este un caz din Ucraina (tot tara crestin-ortodoxa) in care o batrana a vazut cum nepotul ei a murit. Pur si simplu nu a crezut ce vedea. S-a dus la preot si l-a intrebat ce sa faca, iar acesta i-a spus sa se roage la Dumnezeu. Intocmai asa a facut si A REINVIAT! Medicii au ramas socati...


Exista multe mistere ale lumii. Cele mai discutate dateaza din Al Doilea Razboi Mondial. Probabil cel mai mare mister este CUM A APARUT VIATA PE PAMANT. CUM AU APARUT OAMENII? Nu stim. Exista enşpe mii teorii. Una dintre ele (cat se poate de adevarata) este ca Dumnezeu a creat viata, a creat pe Adam si Eva, a creat omul...

Si la urma urmei, daca nu crezi in nicio religie, CUM vei muri? CINE te va inmormanta? CUM te va inmormanta? UNDE te va inmormanta? Chestiunea asta nu e de ras. Nu e nimic de distractie.
Precum nu stim cum de Leonardo Da Vinci A CREAT defapt primul tanc din lume, asa nu vom sti multe. Totusi, RELIGIA exista. DUMNEZEU exista. IISUS exista. FECIOARA MARIA exista. Avem moaste. Avem orice e posibil, orice lucru care poate atesta existenta acestor divinitati.
Eu voi ramane CRESTIN-ORTODOX pana la moarte. Asta mi-e religia. Iubesc si respect pe Domnul. Nimeni nu ma poate "devia". Si acesta este destinul tuturor crestinilor-ortodocşi.
Nu ma asteptam sa zica cineva asa ceva ! Si aici in sensul bun al cuvintelor ! O dovada majora a existentei lui Dumnezeu, care se intampla in fiecare Vinere a Patimilor la ceasul al 6-lea (lauda visericeasca..) , mai exact Aprinderea printr-o minune a Candelei din Mormantul Domnului, din care vine si Lumina pe care noi o luam de la Biserica in noaptea de Inviere. Mai multe informatii sunt aici : http://www.crestinortodox.ro/credinta-p ... 79646.html
Loading...
Image
Image[url=steam://friends/add/76561198147117856]Image[/url]
Post a new topic Post a reply

Return to “Discutii generale”