IT - Sugestii SSD-uri.

Aici vom discuta pe tema IT care va include : c++, visual basic, php, html, css si multe altele; veti gasi si diverse stiri.

Moderators: Moderator ajutator, Moderator

Fost Moderator
Fost Moderator
Status: Offline
Posts: 2309
Registered for: 12 years 1 month
12
Status: - Maybe I'm bad, but I'm right!
Cont Premium: ReevoXFR
Contact:
Reevo - XFR’s avatar
Loading…

IT - Sugestii SSD-uri. Post by Reevo »

Image


Hmm ... am vrut sa-mi cumpar un SSD, dar nu am putut sa ma hotarasc, care sa-l iau, care-i mai bun ... etc. Si m-am gandit sa fac un topic aici, nu am ce pierde.

Sunt interesat sa achizitionez un SSD de 60GB, nu mai mult! Si ... sa nu treaca peste ... 300 lei, nu este un buget prea mare, dar sunt destule care sunt sub acest pret si se vede si performanta.

Vreau sugestii, dar nu vreau de la un user care cauta +1, cauta repede pe eMag SSD, vede care-i sub 300 lei, si-mi arunca aici un link si 3 vorbe. Vreau sugestii de la cei care se pricep ...

Si eu le am in domeniu, dar niciodata nu-ti strica putin ajutor ... deci, astept pareri. :)

Multumesc anticipat.
Pentru a mă contacta, trimite-mi PM.

Image


Image
Image

www.Minecraft-Romania.com
full skill
full skill
User avatar
Status: Offline
Posts: 1087
Registered for: 11 years 7 months
11
Cont Premium: xConstructboy99
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sugestii SSD-uri. Post by xConstructB »

Am citit pe net, am vazut filmulete si e clar ca se misca mult mai bine decat hardurile normale, cele cu care am fost obisnuiti pana acum.E clar ca sunt mai bune pentru ca nu au parti mobile.Transferul de date e mai rapid pentru ca "nu se roteste nimic".Tot asta il creste si autonomia laptopului.Eu recomand SSD-urile de la Forge si Chronos.Problema este ca ambele costa peste 300 lei.Am zis hai sa ii caut lui Reevo un SSD mai ieftin si mai bun.Si am crezut ca cele de la Kingston sunt mai ieftine si cat de cat bunicele.Adevarul este ca SSD-urile de la Kingston sunt ieftine,dar unele nu au o capacitate foarte mare.Pai am ales unul care l-am auzit de la un prieten (pasionat de tehnologie) si am zis hai sa dau o tura pe Google.Am scris pe google numele SSD-ului care este Flash SSD Kingston V300.Am gasit pe eMag la un pret mai accesibil.Acel pret este de 274,99 Lei/Ron.Pretul se incadreaza in bugetul lui Reevo deci am decis sa il prezint.Acest SSD are urmatoarele specificatii:

Capacitate (GB) :60
Interfata:SATA 3
Rata de transfer la citire (MB/s):450
Rata de transfer SATA (MB/s):600
Rata de transfer la scriere (MB/s):450
Altele:Consum: 2.05 W
Random 4k
Write: 85000 IOPS
MTBF: 1.0 milioane ore
Tip:2.5"
Dimensiuni (W x D x H mm):69.8 x 100.1 x 7
Greutate (g):86

Acest SSD este unul foarte bun (parerea mea).Cred ca merita toti bani.

Link SSD (eMag): http://www.emag.ro/flash-ssd-kingston-v ... EYDZKBBBM/
Fost Moderator
Fost Moderator
Status: Offline
Posts: 2309
Registered for: 12 years 1 month
12
Status: - Maybe I'm bad, but I'm right!
Cont Premium: ReevoXFR
Contact:
Reevo - XFR’s avatar
Loading…

Re: Sugestii SSD-uri. Post by Reevo »

Interesant, am sa ma interesez si eu, si poate o sa-l achizitionez. :)

Am auzit ca si Kingstone fac SSD-uri bune, caut disperat dupa un OCZ, dar cam slabe sanse cu un buget asa de mic ... :-? Unele sunt 2000lei, altele sunt 400, poate ca mai strang ceva bani, si totusi imi cumpar ceva, care stiu ca-i expert in domeniul, nu ca nu mi-ar ajunge un KingStone, dar ... sunt Gamer infocat, vreau sa ma tina.
Pentru a mă contacta, trimite-mi PM.

Image


Image
Image

www.Minecraft-Romania.com
full skill
full skill
Status: Offline
Posts: 436
Registered for: 11 years 6 months
11

Re: Sugestii SSD-uri. Post by djdani12 »

Uite aici unul de la intel extrem de bun.
Link:http://www.emag.ro/intel-solid-state-dr ... E57STBBBM/
Este putin mai scump dar este un ssd de o putere incredibila.Ai un transfer super rapid pe sata III. Eu am acest ssd pe pc-ul meu secundar si sunt extrem de multumit de el.Windows-ul 8 de pe el se deschide in 5 secunde si imediat ce a intrat in desktop pot si sa intru prin browsere,jocuri,fisiere.Cei de la intel fac o treaba foarte buna la ssd-uri cum au facut si la procesoare.
Sunt foarte multumit de el si il recomand cu toata placerea.
Acest topic a fost inchis de catre , utilizatorii nu mai pot posta in el.

Singurii care pot posta in acest topic sunt moderatorii si administratorii.


Daca tot sunteti aici, de ce nu ne urmariti si ne promovati pe urmatoarele site-uri de jos ?! (daca nu ai facut-o deja)

Forum locked Post a reply

Return to “Discutii IT”