''Cum cream texture pack!''

Aici veti gasi diverse tutoriale folositoare.

Moderators: Moderator ajutator, Moderator

skill +1
skill +1
Status: Offline
Posts: 73
Registered for: 11 years 10 months
11
Status: Ajut din placere, multumesc dati la cei care Muncesc intradevar :)
Location: Italia
Contact:

''Cum cream texture pack!'' Post by SrHell »

Premisa


Am cautat de multe ori un tutorial decent sa pot crea o textur pack dar nimic! Deci m-am gandit sa scriu un tutorial.

Materiale


Pentru a face o textur pack avem nevoie de Minecraft ( Nu ineaparat original ). Un program de editare fotografica ce suporta salvarea .PNG cu transparenza. Recomand Photoshop!.

- Folder materiale: Ori ce copie de minecraft dispune de folderu .minecraft ce sa creeaza cu instalarea jocului. Pentru a intra in folderu de instalare de la minecraft trebuie sa mergem in "Run" sau ( Cei care au windows 7 ) in bara de la start si sa scriem %appdata%. De obicei cand intrati in %appdata% intra automat in folderu "roaming", daca nu intrati in acel folder. Apoi intrati in folderu ".minecraft" si in cel din urma in "bin". Aici e prezent un file java numit "minecraft" ce trebuie deschis cu un program de arhivare gen winzip sau winrar
Dupa ce faceti pasi de mai sus o sa aveti lista de toate folderele si file care trebuie modificate.
Lista de folderele ce pot fii modificate sunt:

  • Title: Contine diversele logo-uri gen sfondu de la menu.
    Terrain: Contine soarele, luna si variantele sale
    Mob: Contine toate mob-urile din joc
    Misc: Contine multe lucruri. Principalele sunt culoarea apei/iarbei si esplosiunile
    Item: Contine itemele gen MinerCart, barca, sageti ecc
    Gui: Contine toate texturile de la diferite meniuri de joc. ( Craftingtable, chest ecc )
    Font: Contine fontu din joc ( Cam complicat de modificat )
    Enviroment: Contine zapada, razele soarelui, nori ecc
    Art: Contine diferitele tablouri
    Armor: Contine armurele
    Archivement: Contine texturile de la misiunile de minecraft
    Terrain.png: Contine texturile de toate blocurile din minecraft
    Particles.png: Contine niste efecte din joc ( Gen picaturile de apa )
    Pack.png: Imaginea de la textur pack ( Aia mica care o vedeti cand selectati textur pack in joc )
    Pack.txt: Contine textul ce o sa fie scris dedesupt la numele de la textur


- Minecraft TexturePack editor: Acest program permite sa cream un pachet texture foarte usor!
Acest program are legatura direct cu folderele sus elencate si permite folosirea a fiecaruia file si imagine prezenta in foldere. Programu il puteti afla Aici E prezent si un video dar nu m-am uitat deci nu stiu sa va spun daca e folositor. Cu ajutorul programului puteti schimba si rezolutia de la textur pack! De la 16x16 la 32x32, 64x64 si tot asa.

Inceput


Dupa prepararia materialerol si dupa ce ati ales rezolutia putem proceda la modificarea de blocuri sau mobul ce vrem sa modificam. Aici nu va pot ajuta mult deoarece toti avem felu nostru de a vedea realitatea si Minecraft deci cum credeti ca e bine asa il puteti face. Pentru a face o textur pack nu e greu, ce-a ce va trebuie e multa rabdare si dorinta de a face ceva de fain :). Pentru a face o textur pack cu rezolutie mare (64x64 + ) va poate lua si 1 an de zile ;)

- Dece niste blocuri sunt DOAR grii?: Daca va uitati la Terrain.png multe blocuri ( Iarba sau foile ) sunt grii si nu verzi. Dece? Motivu e ca Minecraft da culoarea la aceste lucruri in baza la biom-ul prezent!
Spoiler | Afiseaza
[img]http://i46.tinypic.com/f1wrxc.png[/img]
Dupa cum vedeti in imagine, diferitele obiecte evidentiate in rosu sunt cele ce schimba culoarea in baza la biom prezent in acea fractiune de mapa. Obiectu negru evidentiat cu albastru este redstone ce pune culoarea in automat. Pe sfarsit, obiectu albastru evidentiat cu verde este end portal ce nu poate fii modificat de aici exact ca focu!

- Moburile sunt pre-a gele de modificat!: Moburile sunt cele mai grele texture de modificat deoarece au multe parti ce trebuie modificate si puse bine pentru a da un efect bun. Din pacate cunosc doar Novaskin pentru a modifica moburile! E un program in beta si nu e cea stie ce dar e mai bine sa-l folositi decat normalu Photoshop sau programu vostru de editare fotografii.[/size]

Salvare

Dupa zile/saptamani/luni/ani de lucru a ajuns momentul de a salva lucrarea. Eu am folosit intodeauna winrar deci va explic cum fac cu acest program. Pentru a folosi texture pack trebuie sa arhivati totu in o arhiva. Cand il arhivati trebuie sa clicati pe "Add to archive..." si sa selectati formatu arhivei pe "zip"!!! De nu faceti asa Minecraft nu va citit textura si nu va merge!


Bazele pentru a crea o textur pack sunt gata!


Nota: O sa mai fac tutoriale pentru a face texture pack cu animatie, random mob si connected texture. NU le stiu traduce aceste termene :P
Nota2: Deoarece nu locuesc in Romania si nu am invatat in Romania liba romana, am niste probleme cu literele si vorbele. Deci daca nu intalegeti ceva spuneti o sa incerc sa o formulez mai bine! :DD
Nota3: Acest tutorial e facut de mine, din experienta mea. Nu am copiat nimic!
full skill
full skill
Status: Offline
Posts: 436
Registered for: 11 years 6 months
11

Re: [Tutorial] Cum cream textur pack! Post by djdani12 »

Cred ca ti-ai folosit o buna parte din timpul tau pentru acest topic.
Bravo!
Acest topic a fost inchis de catre , utilizatorii nu mai pot posta in el.

Singurii care pot posta in acest topic sunt moderatorii si administratorii.


Daca tot sunteti aici, de ce nu ne urmariti si ne promovati pe urmatoarele site-uri de jos ?! (daca nu ai facut-o deja)

Forum locked Post a reply

Return to “Tutoriale”