Laptop nou

Aici vom discuta pe tema IT care va include : c++, visual basic, php, html, css si multe altele; veti gasi si diverse stiri.

Moderators: Moderator ajutator, Moderator

full skill
full skill
Status: Offline
Posts: 545
Registered for: 10 years 6 months
10
Status: Dacă citeşti asta, TU şi PRIETENII tăi vă ve-ți alege cu Trollotoză
Cont Premium: Cornflak_
Location: Bucuresti
Contact:

Laptop nou Post by VladCelTroll »

De curând am decis să-mi iau un Laptop. Da, ştiu... cea mai mare greşeală a vieții mele...
Nu prea găsesc modele bune. Pe mine mă interesează placa video, procesorul şi RAM-ul. Dar, ca de obicei, nu pot da mai mult de 2500 de lei. Până acum am găsit un Asus ieftin, cu placă video bunicică şi un procesor ca lumea.


Voi ce îmi recomandați? :-\
Laptop găsit: http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/ ... -2gb-grey/
Image


Image

Image
Spoiler | Afiseaza
[center][img]http://i.imgur.com/sO2ycN8.png[/img][/center]
**▶Nume in jocuri◀**
[spoiler]War Thunder: VladCelTroll
Minecraft: xCennzo, Cornflak_
Terraria: xVladCelTroll
Counter Strike 1.6: Vladminer13
Medal of Honor Allied Assault: Brav_LOWE[/spoiler][/i][/b]


INTERZIS!!! ŞPOILĂR SECRET!!!
[spoiler]Te rog eu, nu citi chestia asta, altmiteri tu şi prietenii tăi vă ve-ți alege cu Trollotoză+ cadou în loc de Gogu Caută prindeți Trinitas TV.[/color][/spoiler]
full skill
full skill
Status: Offline
Posts: 1216
Registered for: 10 years 8 months
10
Cont Premium: vScorpio
Location: București

Re: Laptop nou Post by Scorpio »

Presupun că îl vrei pentru gaming, nu?
Nu vă mai luați laptopuri pentru gaming.
  • Vă luați laptop ca să ce? Să mergeți afară să vă jucați pe el? Mergeți afară să vă relaxați nu să vă jucați.
  • Componentele sunt la o rata mică de funcționare față de desktop.
  • Laptopurile sunt pentru business. (serviciu)

Off-Topic :
Dacă nu vrei să-ți cumperi de ce o faci? #-o


Păstrează banii ăia și strânge pentru un televizor 4K dacă vrei să faci o achiziție bună! :)
We are anonymous.
We are legion.
We do not forgive.
We do not forget.
Expect us!

Image
Spoiler | Afiseaza
[img]http://www.speedtest.net/result/3627915067.png[/img]
full skill
full skill
Status: Offline
Posts: 545
Registered for: 10 years 6 months
10
Status: Dacă citeşti asta, TU şi PRIETENII tăi vă ve-ți alege cu Trollotoză
Cont Premium: Cornflak_
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Laptop nou Post by VladCelTroll »

1. Nu îl iau ca să mă joc afară pe el :|.
2. Ştiu că la 2500 de lei poți lua un Computer de 17424629963149952158053113577532468876969696963588536898765333 de ori mai bun.
3. Îmi trebuie un Laptop deoarece îl voi folosi şi pentru şcoală, dar şi pentru mine. Calculatorul nu poți să-l cari în spate.
4. Nu mai există.
5. EXISTĂ Laptop-uri pentru gaming, dar nici nu vreau aşa ceva.
6. Publicitate.
7. Gogu al meu a îmbătrânit rău. Dacă vreau să mă joc Minecraft pe Windows 7 pe Gogu mai bine mă las.
8. Nu am resurse infinite... #-o. Dacă îmi cumpăr Computer, ăla rămâne. Dacă e Laptop, ăla rămâne. Nu mai strâng alți 2000 de lei :| (şi aşa am stat o veşnicie până am strâns 2500...).
Image


Image

Image
Spoiler | Afiseaza
[center][img]http://i.imgur.com/sO2ycN8.png[/img][/center]
**▶Nume in jocuri◀**
[spoiler]War Thunder: VladCelTroll
Minecraft: xCennzo, Cornflak_
Terraria: xVladCelTroll
Counter Strike 1.6: Vladminer13
Medal of Honor Allied Assault: Brav_LOWE[/spoiler][/i][/b]


INTERZIS!!! ŞPOILĂR SECRET!!!
[spoiler]Te rog eu, nu citi chestia asta, altmiteri tu şi prietenii tăi vă ve-ți alege cu Trollotoză+ cadou în loc de Gogu Caută prindeți Trinitas TV.[/color][/spoiler]
full skill
full skill
User avatar
Status: Offline
Posts: 1047
Registered for: 10 years 9 months
10
Status: Inapoi pe forum! >.<
Location: Germania
Contact:

Re: Laptop nou Post by MrCreeper. »

Dupa mine e bun acest Laptop. + Laptop-ul e pentru orice, nu numai pentru gaming.
Laptop-ul poti sa il iei oriunde si oricând si daca are si piese bune de ce sa nu mearga?

Si eu vreau sa imi iau un Laptop, tot asa cum ai ales tu deoarece are cam aceleasi piese ca Laptop-ului tatalui meu.
Merge orice, rezista la orice, piesele sunt foarte mari si foarte bune...
Desigur, nu din Romania ci de aici, din Germania, tot la fel pentru orice.

E frumos, compatibil. Pentru mine e ok.
Acum, alegerea e a ta.
Off-Topic :
Depinde ce mai zice Scorpio ca sa te intoarca. -.-
Dreptate ai, dar prea exagerezi.
Image
Image[/center]
skill +1
skill +1
User avatar
Status: Offline
Posts: 74
Registered for: 10 years 4 months
10

Re: Laptop nou Post by zinus »

Este un laptop bun mai ales daca vrei sa il folosesti si la scoala, pe langa gaming il poti folosi si la editare foto, eventual video (intr-o mai mica masura). Procesorul fiind din familia haswell are un consum mai mic de energie cea ce inseamna o autonomie mai mare, are 2 nuclee fizice si patru logice, adica va functiona ca un quad-core chiar daca este un dual-core iar placa video este ok. Plus ca mai vine si cu 8 gb ram.

Scorpio are putina dreptate, un laptop nu se va comporta ca un desktop in acelas interval de pret, dar laptop-ul are avantajul ca este portabil si nu toata lumea il foloseste doar pentru gaming, dar cum a zis si mrcreeper, scorpio exagereaza.
Image

Spoiler | Afiseaza
[img]http://archlinux.linuxfreedom.com/images/ArchlinuxLogo2.png[/img] Prima instalare e grea.... daca nu citesti wiki-ul.
skill +2
skill +2
Status: Offline
Posts: 112
Registered for: 10 years 4 months
10
Status: import org.bukkit.command.*;
Cont Premium: ChrystianSandu
Location: 127.0.0.1

Re: Laptop nou Post by ChrystianSandu »

Hm... Eu sunt mereu in permanenta legat de un PC. (din mai multe cauze). Am avut un laptop si ce sa zic era bun (tot Asus). Sfatul meu este sa iti cumperi de banii aia un PC. Daca nu ai la ce sa il folosesti (doar pentru un Word si PowerPoint) mai bine nu. Iti recomand sa iti cumperi un PC.

PS: Si da, laptop-ul ala era destul de bun.
full skill
full skill
Status: Offline
Posts: 545
Registered for: 10 years 6 months
10
Status: Dacă citeşti asta, TU şi PRIETENII tăi vă ve-ți alege cu Trollotoză
Cont Premium: Cornflak_
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Laptop nou Post by VladCelTroll »

Într-adevăr, un Laptop este incomparabil cu un PC. Inițial, am fost de acord să cumpăr un PC care să țină tot 7 ani. Al meu, pe care îl am acum (aka Gogu de la Google) a fost cumpărat în 2007. A rezistat timpului de-a dreptul foarte bine. Dacă nu l-aş folosi pentru jocuri, ar fi perfect. Dar... as always... asta ARE un preț. La şcoală, când am nevoie de Laptop, pur şi simplu nu pot să-l folosesc din cauză că e prea vechi şi practic se mişcă cu ochii mortului. Ca să vă dați seama cât de vechi e, acestea sunt componentele lui:

Nume Laptop: Dell Latitude D520
Procesor: Intel Core 2 Duo T5500 Dual-Core 1.66GHz
Placă video: Intregrată Intel GMA 950 256MB
RAM: inițial venea cu 1GB, dar noi am fost păcăliți şi am luat varianta cu 512MB
Spațiu HDD: 40GB
Greutate: per puțin 3 Kg
Sistem de operare: FreeDOS, noi am instalat Windows XP inițial, dar avea probleme cu driver-ul de la placa de sunet. Mergea impecabil. Mai târziu a venit tata cu ideea de Windows 7. Bun, am fost de acord. Acum se mişcă cu viteza melcului.

Calculatorul nu mai zic. Un Laptop practic mi-ar face toate nevoile. Cel pe care l-am văzut e bun şi de jocuri, dar şi pentru activități de zi cu zi şi/sau editări foto/video. Ar rezolva şi problema cu mobilitatea, darămite proiectele. De asta am vrut un Laptop. Calculatorul nu poți să-l cari în spate (LOL :)) ). Acum nu vă condamn pe voi ceilalți cărora vă place PC-ul.
Off-Topic :
Scorpie, mai bine stai la locu' tău. Exagerezi. Caută tu pe net componentele de la Laptop şi vezi şi tu cum se comportă. Dacă rulează BF4 la setări medii-high, de ce o ții p-a ta cu "Laptopurile sunt pentru business"? Dacă rulează BF4 e clar că rulează PS5, AE, Cinema4D, Sony Vegas, etc. Şi, apropo, de ce mi-aş cumpăra un 4K? Aaaa... stai... o să urmeze replica ta cu "Bine, dar să nu vii aici să te plângi că nu merge bine. Eu ți-am spus..."
Image


Image

Image
Spoiler | Afiseaza
[center][img]http://i.imgur.com/sO2ycN8.png[/img][/center]
**▶Nume in jocuri◀**
[spoiler]War Thunder: VladCelTroll
Minecraft: xCennzo, Cornflak_
Terraria: xVladCelTroll
Counter Strike 1.6: Vladminer13
Medal of Honor Allied Assault: Brav_LOWE[/spoiler][/i][/b]


INTERZIS!!! ŞPOILĂR SECRET!!!
[spoiler]Te rog eu, nu citi chestia asta, altmiteri tu şi prietenii tăi vă ve-ți alege cu Trollotoză+ cadou în loc de Gogu Caută prindeți Trinitas TV.[/color][/spoiler]
skill +2
skill +2
Status: Offline
Posts: 112
Registered for: 10 years 4 months
10
Status: import org.bukkit.command.*;
Cont Premium: ChrystianSandu
Location: 127.0.0.1

Re: Laptop nou Post by ChrystianSandu »

Hm... Doar pentru gaming (si ceva editare de imagini)? Mai bine instalezi pe laptop-ul tau curent Linux (cere mai putin de la procesor, si ai gama mare din care poti alege: Ubuntu, RedHat, etc.) De banii aia 2 500 lei iti poti cumpara o tableta (destul de buna) sau un Desktop nou destul de bun. Oricum eu zic sa mai strangi pana la 3 000 lei si pe urma (daca vrei) sa iti cumperi un laptop cum trebuie.
full skill
full skill
Status: Offline
Posts: 1216
Registered for: 10 years 8 months
10
Cont Premium: vScorpio
Location: București

Re: Laptop nou Post by Scorpio »

Eu zic că mai bine stai tu la locul tău dacă nu știi ce vorbești, în primul reply am exagerat doar puțin, în rest, știu eu ce vorbeam. Ai grijă cum te adresezi.
Off-Topic :
Laptopurile sunt pentru business. :YMPEACE: Scorpio out. :-h
We are anonymous.
We are legion.
We do not forgive.
We do not forget.
Expect us!

Image
Spoiler | Afiseaza
[img]http://www.speedtest.net/result/3627915067.png[/img]
full skill
full skill
User avatar
Status: Offline
Posts: 1047
Registered for: 10 years 9 months
10
Status: Inapoi pe forum! >.<
Location: Germania
Contact:

Re: Laptop nou Post by MrCreeper. »

Un mic +: Poti avea orice calculator prost de pe pamant si tot iti merge bine, fara lag, repede, etc.
Bine, poate cu putine freeze-uri ca na, asta e. (eu nu primesc asa ceva)
Depinde daca faci curatari, ai grija de el, ii faci defragmentari si multe alte metode.

Dupa comparatiile tale, PC-ul meu e mai varza in fata calculatorului tau si merge mai bine de x ori.

Ai grija de ceea ce ai si vei fi rasplatit!
Image
Image[/center]
Post a new topic Post a reply

Return to “Discutii IT”