Cum sa ai un server de succes

Aici veti gasi diverse tutoriale folositoare.

Moderators: Moderator ajutator, Moderator

skill 0
skill 0
User avatar
Status: Offline
Posts: 26
Registered for: 9 years 3 months
9
Status: Gamer, retras! :)

Cum sa ai un server de succes Post by duLLy »

=====================Introducere=====================
1.Sa ai un sever de minecraft nu e o joaca de copii, depinde ce doresti trebuie sa pui suflet in tot ce faci si cel mai important lucru trebuie sa fii serios, nu poti sa iti creezi un server de minecraft si sa astepti sa se umple peste noapte trebuie sa aiba acel ceva sa te atraga, cum ar fi un staff de calitate(loial), diverse moduri de joc, nu poti sa fac un server doar survival, s-au dus vremurile alea cand orice prost avea server(scuzati expresia) punem 10 pluginuri si asteptam sa se umple serverul, acum totul sa complicat de la diverse moduri, mape, interfate noi, totul e complex jucatorii se plictisesc pur si simplu de aceesi monotonie intru iau kit-ul caut loc de casa.. intelegeti ce vreau sa spun. Sa trecem la lucruri mai serioase!
======================Cuprins=============================
2.Ideea e ca si eu la randul meu nu mi-a placut sa fiu condus de nimeni asa ca, pe vremea cand era minecraft 1.3.2, m-am apucat usor usor de creat primul meu server, era mic 5-6 playeri eu eram fericit, dar acum mi se pare penibil, in momentul de fata am avansat destul cat sa fac acest tutorial, stafful.. in legatura cu el trebuie sa fiti serios, sa alegeti pe cineva cu experienta, poate un prieten.. sau pe cineva care cunosti, dar nu neaparat. In legatura cu asta si eu am facut mica "boacana", dar tot timpul trebuie sa aveti grija in legatura cu asta, pentru ca sa spunem ca vine cineva pe server si iti cere prin metoda "clasica" - "daca aduc playeri imi dai grad?". Puteti profita din plin! de prostia playerului care iti face oferta "Da adu` playeri si iti dau!", el va aduce playeri si in cazul ca normal ca nu ve-ti baga in staff un n00b i da-ti mute, e simplu (chiar daca trebuie sa fraieriti un jucator.. merita!) si cam asta a fost in legatura cu subiectul staff, In ceea ce priveste spawnul, modurile de joc, si interfata nu voi intra "adanc" in acest subiect doar cat sa intelegeti. Spawnul trebuie sa fie o constructie originala in cele mai multe cazuri, nu poti lua un spawn de pe internet, un jucator cu experienta sau nu neaparat va stii ca acea constructie e facuta de X jucator, Modurile de joc trebuie sa fie atractive, o lista pentru un server mai mic trebuie sa arate cam asa: Survival,Skyblock,Sky-Pvp,Creative poate si minigames acestea sunt modurile de baza care oricine mai nou le va cauta, Interfata serverului.. cand spun asta ma refer chat, holograme si restul. Chatul NU trebuie sa fie colorat, orice jucator va detesta culorile in chat, foloseste Alb, e culoarea default si e mai normala, bine inteles ca prefixul grupurilor trebuie sa contina culori nu prea complex doar sa dea bine, in legatura cu grupurile.. vei pierde playeri instant daca de exemlu nu merge comanda: /tpa;/home. Va spune ca ai un server de "cacat" si va spune tuturor "ce baa serverul ala i vai capu` lui nu merg comenzile, nui fain". cam asta a fost in cuprins.!
======================Incheiere====================
3.In concluzie noul tau server trebuie sa arate bine, sa fie complet configurat, diverse moduri de joc, si bineinteles o interfata cat mai placuta, Daca va intrebati de unde am putut povesti atat.. e simplu e din propria experienta, eu am invatat pe parcurs dar sper ca v-am putut ajuta, de aici sunteti pe cont propriu.
Va multumesc, daca doriti sa mai continui cu tutorialele va rog sa imi lasati un Re.
O minte stralucită, devine o avere imensă

Image
Admin Server
Admin Server
User avatar
Status: Offline
Posts: 932
Registered for: 11 years 7 months
11
Cont Premium: Kettok

Re: Cum sa ai un server de succes Post by xKettok »

Interesant post, dar sunt de părere că acestea sunt regulile de bază ale unui server, fără de care, serverul practic nu există, totuşi este de apreciat că te ai chinuit să scrii toate astea.
Image


ADVENTURE is ONLINE.

217.182.53.214:25565

Click aici!
Image


In-Game-Name: Kettok
skill +2
skill +2
User avatar
Status: Offline
Posts: 134
Registered for: 10 years 11 months
10
Status: Eh... ce pot sa zic mai mult de atat: I'm fine:))
Cont Premium: draand28
Location: Romania, Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa ai un server de succes Post by draand28 »

Conform a ceea ce ne-ai povestit mai sus, ce parere ai despre serverul Play?
Image]

Acasa: Image
La Comarnic prin 3G de pe telefon: Image[/URL]
skill 0
skill 0
User avatar
Status: Offline
Posts: 26
Registered for: 9 years 3 months
9
Status: Gamer, retras! :)

Re: Cum sa ai un server de succes Post by duLLy »

draand28 wrote:Conform a ceea ce ne-ai povestit mai sus, ce parere ai despre serverul Play?
- Imi pare rau, dar nu am avut timp sa intru, placa mea video e pe duca.. dar poate intru astazi si o sa ma uit
O minte stralucită, devine o avere imensă

Image
Post a new topic Post a reply

Return to “Tutoriale”